تبلیغات
دوستانه - اعتراض
چهارشنبه 25 آبان 1384

اعتراض

   نوشته شده توسط: فرهاد    نوع مطلب :سیاسی ،

 


موسیو! می‌دانی چیست؟ من خوشحال نیستم كه كشورت به آشوب كشیده شده. اصولاً خشونت در همه جا و تحت هر شرایطی و با هر دلیلی، محكوم است. هر كسی جوری به این موضوع نگاه می‌كند. پس اجازه بده من هم جور دیگری به این موضوع نگاه كنم. چیزی كه شاید نه تو و نه فرانسوی‌ها از آن خوش‌شان نیاید.
به عنوان شهروندی از این‌جهان، نه از تو ،كه از كشور تو و سیاست‌ دولت‌هایش گله دارم. نمی‌توان فراموش كرد كه هنوز انبوه انسان‌هایی در جای جای جهان با سلاح‌های فرانسوی به قتل می‌رسند. رآكتور «اوزیراك» را یادت هست؟ همان كه دولتت به صدام داد تا اولین بمب اتمی عربی را بسازد و ایران و اسرائیل را با آن نابود كند؟ میراژها و سوپراتانداردها و انواع موشك‌ها و راكت‌ها و سلاح‌های مرگبار سوغات سرزمین «گل» را یادت هست؟ همان‌ها كه تعداد بیشماری از زنان و مردان و كودكان ایرانی و كرد و كویتی را به خاك و خون كشیدند تا در جنگ‌های دیوانه‌وار صدام، بعثی‌‌ها مست پیروزی باشند و اقتصاد ورشكسته‌ی فرانسه‌ را رونق بخشند و چگونه دولت فرانسه همین باگت‌های خونین را سر سفره ملتش می‌گذاشت.
هیچ وقت كشتار هولناك میراژها را در بمباران‌ها دیده‌ای؟ سرهای پریده از موج انفجار و گوشت‌های پاره پاره شده بر در و دیوار از اصابت موشك‌های فرانسوی را به چشم خود دیده‌ای یا تنها در كاتالوگ‌های شیك دلالان اسلحه‌های فرانسوی و اخبار تلویزیونی؟ این فرانسه‌ی شاعران و نویسندگان بزرگ جهان و مهد دمكراسی نیست. این فرانسه‌ی جنگ‌افروز و اسلحه‌فروش و شریك جرم است.
موسیو! نمی‌توانم از تو و كشورت متنفر باشم. نمی‌توانم خوشحال هم باشم اما هر چیز تاوانی دارد. حرام‌خواری و آباد كردن خانه‌ی خود به قیمت خون دیگران این چیزها را هم دارد. این تاوان بی‌عدالتی است. بی‌عدالتی‌های جهانی كه كشور تو یكی از عوامل آن است، به خانه‌ی خودت منتقل شده است. نمی‌توانم و نمی‌خواهم خوشحال باشم. اما باید چهره‌ی عریان خشونتی را كه در جهان سوم ما با آن دست‌به گریبانیم ببینی. باید تلخی واقعی خشونت و آشوب را كه تنها در رسانه‌های شیك و مجلات پرزرق و برق نشسته روی مبل راحتی می‌دیدی، مزه‌مزه كنی. باید وحشت را حس كنی. وحشت از ناامنی و بی‌عدالتی وبی‌نظمی، تا در این «درد مشترك» این بار نه به تنهایی كه با ما در فكر جهانی آرمانی‌تر و عادلانه‌تر باشی.